مناطق زیبای البرز

محورگردشگری کرج – چالوس

 

جاده جالوس

 

این محور در زمره زیباترین جاده های گردشگری کشور محسوب شده ، از مسیرهای اصلی برای رسیدن به شمال سرسبز است . این جاده شگفت انگیز که پر از چشم اندازهای زیبا اعم از سد امیرکبیر ، باغ لاله های گرماب ، کاخ شهرستانک ، برج میدانک ، امامزاده حسین گوراب ، پیست اسکی دیزین و خور ، مناظر طبیعی و تونل های متعدد می باشد ، از کرج تا چالوس رادر بر می گیرد .

 

 

شهرستانک

 

شهرستانک

باغستان یا باغشهر بزرگ شهرستانک در قسمت شمالی استان البرز ودر ۷۵ کیلومتری کرج قرار دارد . دره شهرستانک با به وجود آمدن روستاهای دو آب ، گودر ، سرک ، شلنک ، مازون ، کافر دره ، سرسبی، زرگاه ، پی گنبد ، رنکده و کلوار شهرستانک تاریخی و بزرگ را تشکیل می دهند . از جمله مکانهای بسیار مناسب برای طبیعت گردی و راهپیمایی میباشد . بهترین زمان برای انجام این برنامه اواخربهار و تابستان و پاییز هر سال است .
عمارت ییلاقی شهرستانک در روستائی به همین نام واقع در بخش آسارا و محور گردشگری کرج – چالوس از توابع شهرستان کرج در دامنه کوه گیله در یک منظرگاه طبیعی بسیار زیبا ساخته شده است . بنای کاخ در میان شیار کوه با مناظر طبیعی بسیارزیبا و در کنار رودخانه قراردارد . عمارت شهرستانک به دستور ناصرالدین شاه قاجار بین سالهای ۱۲۹۵ تا ۱۲۹۸ ه . ق ساخته شده است .

 

 

سد امیرکبیر

 

سد

این سد در ۲۵ کیلومتری جاده کرج – کندوان (چالوس) واقع شده است . سد امیرکبیر (سد کرج) در سال ۱۳۳۷ تا آبان ۱۳۴۲ شمسی با طول تاج ۳۹۰ متر و ارتفاع ۱۸۰ متر و دریاچه ای به مساحت حدود ۴ کیلومتر مربع احداث شده است . سد کرج که چند منظوره است و با اهدافی مانند تامین آب شرب شهر تهران ، تولید انرژي برق – آبی ، مهار آب و جلوگیری از خسارتهای ناشی از طغیان ها و سیل های احتمالی رودخانه کرج و تامین آب کشاورزی دشت های جنوبی کرج ایجاد شده است . در ضلع شرقی دریاچه سد امیرکبیر روستای واریان قرار گرفته که راه دسترسی آن با قایق است و چشم انداز بسیار زیبایی دارد .

 

 

باغ گلهای کرج

 

باغ گلها

باغ گلها با وسعتی حدود ۳۰ هزار متر مربع و با بیش از ۳۰۰ گونه گیاهی از جمله یاس هلندی ، ارغوان ، کروپسیس ، میخک ، پیچ اناری و …در داخل بوستان شهید چمران واقع شده است . در این باغ بخش های تفریحی متعددی وجود دارد از جمله : محوطه پر چین تو در تو ، مجموعه رز ، آمفی تئاتر روباز ، باغ پرندگان ، آلاچیق ، آبشار ، رستوران و کافی شاپ .