مناطق زیبای البرز

کاروانسرای شاه عباسی کرج در خیابان قدس ، میدان قدس واقع شده .  این بنا منسوب به دوره صفویان است ؛ در دوره معاصر نیز، اولین مدرسه کشاورزی ایران در این کاروانسرا تشکیل شد . کاروانسرای شاه عباسی کرج ، در طول حیات خود کاربری های متنوعی داشته ؛ ابتدا به عنوان پناهگاه برای استراحت کاروانیان و حیوانات آنها به کار می رفت و در اوایل دوره قاجار به عنوان اردوگاه نظامی استفاده می شد . در اواخر دوره قاجار هم با تغییرات و تعمیراتی که در بنا به وجود آمد به عنوان اولین مدرسه برزگران ایران مورد بهره برداری قرار گرفت. در دوران پهلوی با انتقال مدرسه برزگران به محل دانشکده کشاورزی فعلی ، بنا به عنوان انبار غله اداره کشاورزی کرج مورد استفاده قرار گرفت . با تأسیس اداره میراث فرهنگی کرج و استقرار آن در محل کاروانسرا، عملیات حفاظت و مرمت بنا آغاز شد و انبار غله به جای دیگری انتقال یافت.

 

محورگردشگری کرج – چالوس

 

جاده جالوس

 

این محور در زمره زیباترین جاده های گردشگری کشور محسوب شده ، از مسیرهای اصلی برای رسیدن به شمال سرسبز است . این جاده شگفت انگیز که پر از چشم اندازهای زیبا اعم از سد امیرکبیر ، باغ لاله های گرماب ، کاخ شهرستانک ، برج میدانک ، امامزاده حسین گوراب ، پیست اسکی دیزین و خور ، مناظر طبیعی و تونل های متعدد می باشد ، از کرج تا چالوس رادر بر می گیرد .

 

 

شهرستانک

 

شهرستانک

باغستان یا باغشهر بزرگ شهرستانک در قسمت شمالی استان البرز ودر ۷۵ کیلومتری کرج قرار دارد . دره شهرستانک با به وجود آمدن روستاهای دو آب ، گودر ، سرک ، شلنک ، مازون ، کافر دره ، سرسبی، زرگاه ، پی گنبد ، رنکده و کلوار شهرستانک تاریخی و بزرگ را تشکیل می دهند . از جمله مکانهای بسیار مناسب برای طبیعت گردی و راهپیمایی میباشد . بهترین زمان برای انجام این برنامه اواخربهار و تابستان و پاییز هر سال است .
عمارت ییلاقی شهرستانک در روستائی به همین نام واقع در بخش آسارا و محور گردشگری کرج – چالوس از توابع شهرستان کرج در دامنه کوه گیله در یک منظرگاه طبیعی بسیار زیبا ساخته شده است . بنای کاخ در میان شیار کوه با مناظر طبیعی بسیارزیبا و در کنار رودخانه قراردارد . عمارت شهرستانک به دستور ناصرالدین شاه قاجار بین سالهای ۱۲۹۵ تا ۱۲۹۸ ه . ق ساخته شده است .

 

 

سد امیرکبیر

 

سد

این سد در ۲۵ کیلومتری جاده کرج – کندوان (چالوس) واقع شده است . سد امیرکبیر (سد کرج) در سال ۱۳۳۷ تا آبان ۱۳۴۲ شمسی با طول تاج ۳۹۰ متر و ارتفاع ۱۸۰ متر و دریاچه ای به مساحت حدود ۴ کیلومتر مربع احداث شده است . سد کرج که چند منظوره است و با اهدافی مانند تامین آب شرب شهر تهران ، تولید انرژي برق – آبی ، مهار آب و جلوگیری از خسارتهای ناشی از طغیان ها و سیل های احتمالی رودخانه کرج و تامین آب کشاورزی دشت های جنوبی کرج ایجاد شده است . در ضلع شرقی دریاچه سد امیرکبیر روستای واریان قرار گرفته که راه دسترسی آن با قایق است و چشم انداز بسیار زیبایی دارد .

 

 

باغ گلهای کرج

 

باغ گلها

باغ گلها با وسعتی حدود ۳۰ هزار متر مربع و با بیش از ۳۰۰ گونه گیاهی از جمله یاس هلندی ، ارغوان ، کروپسیس ، میخک ، پیچ اناری و …در داخل بوستان شهید چمران واقع شده است . در این باغ بخش های تفریحی متعددی وجود دارد از جمله : محوطه پر چین تو در تو ، مجموعه رز ، آمفی تئاتر روباز ، باغ پرندگان ، آلاچیق ، آبشار ، رستوران و کافی شاپ .

 

غار یخ مراد

غار یخ مراد در حوالی روستای آزادبر و روستای کهنه ده ، در منطقه گچسر و جاده چالوس می‌باشد . این غار در محدوده ، استان البرز و از جاذبه های طبیعی استان البرز میباشد . دریچهٔ ورودی این غار در ارتفاعات کوه‌های منطقه واقع شده‌است و مسیر غار عموماً شیب دار ، و رو به پایین می‌باشد که نهایتاً با رسیدن به اعماق کوه ، با چشمه‌های یخ زده در کف زمین و ، استالاکتیتهای اسفنجی غار مواجه می‌شوید .

 

آبشار هفت چشمه شهر کرج

 


آبشار هفت چشمه یکی از آبشارهای استان البرز است که درکیلومتر ۱۷ جاده کرج – چالوس و در نزدیکی روستای ارنگه و بالادست رودخانه ارنگه واقع شده است . ارتفاع آبشار هفت چشمه در حدود ۹۰ متر است و از این نظر یکی از آبشارهای بزرگ کشور محسوب می شود . مسیر دسترسی به این آبشار از میان سنگ ها و صخره ها عبور می کند و همین امر بازدید ، از آبشار را در فصول بارندگی با مشکل مواجه می سازد . در این مسیر آبشارهای کوچکی وجود دارند که ارتفاع آن ها ، به ۵ متر می رسد و با نام «هفت چشمه» خوانده می شوند .

 

محوطه باستانی ازبکی

 

 

محوطه باستانی ازبکی از توابع دهستان احمدآباد از بخش مرکزی شهرستان نظرآباد با مساحت ۵۷۶ کیلومترمربع است .
این تپه برای تخستین مرتبه در سال ۱۳۴۸ شمسی شناسایی و چند سال بعد در فهرست میراث ملی ایران ثبت شده است .
تپه ازبکی از شمال به بخش مرکزی شهرستان ساوجبلاغ و رشته کوه‌های البرز ، از جنوب به بخش اشتهارد در شهرستان کرج ، از شرق به دهستان‌های رامجین و سعید آباد ساوجبلاغ ، از غرب به شهرستان آبیک استان قزوین و در ۵۰ کیلومتری غرب شهر کرج قرار دارد .

در کاوش‌های این محوطه باستانی ، مشخص شد ازبکی دربرگیرنده ۹ هزار سال بقایای فرهنگی پیش از تاریخ و اوایل دوران تاریخی ایران ، از نیمه اول هزاره هفتم تا نیمه نخست هزاره اول پیش از میلاد مسیح یعنی دوران مادها است .
تپه ازبکی دارای تپه‌های متعددی از جمله یان تپه به معنای «تپه کناری» ، گوموش تپه به معنای «تپه نقره‌ای» که دارای لایه‌های متعلق به فرهنگ فلات قدیم ، چشمه علی و سیلک است ، جیران تپه به معنای «تپه آهو ماده» مارال تپه به معنای «آهوی نر» و دوشان تپه به معنای «تپه خرگوش» است .

رودشور و دریاچه نمک اشتهارد شهر کرج

 


رودخانه شور (ابهر رود) یا به گفته بومیان شورکات رودخانه‌ای است فصلی که در شمال اشتهارد از غرب به شرق جریان دارد ، تنها رودخانة ناحیه اشتهارد است .

این رودخانه از کوههای جنوب غربی آوج‌ ( استان قزوین) سرچشمه می‌گیرد و پس از مشروب کردن دشتهای ابهر، قزوین ، شمال بخش اشتهارد و جنوب ساوجبلاغ به رودخانة کرج می‌پیوندد .

این رودخانه به طور پراکنده دارای ماهی گورخرمی‌باشد و در فصل بهار پرنده هایی چون سلیم طوقی ، پرستو ، اگرت سفید و عقاب استپی  روئیت میشود . در این منطقه در واقع بر اثر فرسایش رود در ارتفاعات شمالی اشتهارد ( ارتفاعات حلقه دره ) باتلاق نمکزار به این قسمت زهکشی می شود و از این پس رود شور یک مسیر غربی – شرقی را طی کرده است و به علت شیب بسیار کم زمین ، از سرعت این رود کاسته و عمدتاً در زمین نفوذ می کند و زمینه ایجاد کویر اشتهارد را باعث می شود . مناظر کویر از فراز این ارتفاعات بسیار زیبا و دل انگیز است . نزدیکی این کویر به تهران پتانسیل بالقوه ای را برای تبدیل شدن منطقه به هدف گردشگری بیابان ایجاد کرده است .

کاروانسرای شاه عباسی

 

 

کاروانسرای شاه عباسی کرج در خیابان قدس ، میدان قدس واقع شده .  این بنا منسوب به دوره صفویان است ؛ در دوره معاصر نیز ، اولین مدرسه کشاورزی ایران در این کاروانسرا تشکیل شد . کاروانسرای شاه عباسی کرج ، در طول حیات خود کاربری های متنوعی داشته ؛ ابتدا به عنوان پناهگاه برای استراحت کاروانیان و حیوانات آنها به کار می رفت و در اوایل دوره قاجار به عنوان اردوگاه نظامی استفاده می شد . در اواخر دوره قاجار هم با تغییرات و تعمیراتی که در بنا به وجود آمد به عنوان اولین مدرسه برزگران ایران مورد بهره برداری قرار گرفت . در دوران پهلوی با انتقال مدرسه برزگران به محل دانشکده کشاورزی فعلی ، بنا به عنوان انبار غله اداره کشاورزی کرج مورد استفاده قرار گرفت . با تأسیس اداره میراث فرهنگی کرج و استقرار آن در محل کاروانسرا ، عملیات حفاظت و مرمت بنا آغاز شد و انبار غله به جای دیگری انتقال یافت.